'''

Siódme spotkanie z ciekawą matematyką

       Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej oraz Fundacja „Matematyka dla wszystkich” zapraszają do udziału w kolejnym spotkaniu z ciekawą matematyką, którego tematem będzie

Warto zagrać, czy nie?

      Spotkanie odbędzie się 27 października 2016 r. o godz. 15.00 w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej, ul. Legionów 25, sala 203. Podczas zajęć, które poprowadzi prof. dr hab. Henryk Kąkol, poeksperymentujemy z kartami do gry w brydża, losowaniem kul z urny a także wiązaniem sznurków. Spróbujemy także zastanowić się, która z serii oor czy roo, pojawiających się w trakcie kilkukrotnego rzutu monetą jest bardziej prawdopodobna. Na przykładzie tych gier i zabaw skonfrontujemy nasze intuicje z uzyskanymi wynikami.
      Zapraszamy nauczycieli matematyki oraz uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Przewidywany czas zajęć to 60 minut.
W celu zapewnienia odpowiedniej liczby miejsc, chętnych prosimy o zgłaszanie się do 19 października 2016 r. przez wypełnienie  krótkiego formularza rejestracyjnego (goo.gl/FhR2in) lub ewentualnie telefonicznie 33 812 37 15 wew. 111.


Katarzyna Parcia

 O tym, jak spotkała się intuicja z rachunkiem prawdopodobieństwa

       Prelegent, prof. dr hab. Henryk Kąkol zadał interesujące pytanie, na które – wydawało się – odpowiedź jest oczywista. Jednak wówczas profesor zachęcał młodzież do eksperymentowania i skonfrontowania uzyskanych wyników z przewidywanymi. Następnie wspólnie wyjaśnialiśmy problem na gruncie rachunku prawdopodobieństwa i ku naszemu zaskoczeniu okazało się, że odpowiedź na pytanie: Warto zagrać czy nie? była inna niż się początkowo wydawało. Sytuacja powtórzyła się kilkukrotnie. Przy trzecim i czwartym pytaniu charakterystyczny uśmiech profesora uprzedzał, że rozwiązanie nie jest takie oczywiste, jak podpowiada nam intuicja i zaczynaliśmy szukać matematycznego rozwiązania.
        Wśród problemów, które poddane były rozważaniom znalazły się m.in. oczekiwanie na serię wyników w rzucie monetą, ocena szans w grze związanej z losowaniem kul z urny, a także zabawa w wiązanie sznurków. W tym ostatnim przypadku uzyskanie jednego zamkniętego obwodu było oczekiwanym sukcesem.


                                                   

       Ciekawostka historyczna związana z tą zabawą łączy się z ludowym obrzędem spotykanym na pewnych obszarach Rosji, gdzie istnieje zwyczaj wróżenia za pomocą długich źdźbeł sitowia. Jedna z dziewcząt ściska w dłoni parzystą liczbę źdźbeł tak, że ich końce sterczą z obu stron dłoni. Jej przyjaciółka wiąże te końce parami oddzielnie po obu stronach dłoni. Jeśli dziewczyna powiąże końce po obu stronach tak, że po rozchyleniu powstanie zamknięty okrąg, wróży jej to zamążpójście w najbliższym roku. Jakie są szanse na dobry nastrój po wykonaniu tej wróżby? Na to pytanie mogą odpowiedzieć uczestnicy spotkania.

Literatura
A. Płocki, Prawdopodobieństwo wokół nas, Bielsko-Biała 1997, s. 106.

     Galeria zdjęć ze spotkania.

  Katarzyna Parcia