'''
Dywan Sierpińskiego i Piramida Sierpińskiego
budujemy fraktale z papieru
 
      Spotkanie odbędzie się 30 marca 2017 r. o godz. 15.00 w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej, ul. Legionów 25, sala 11 (parter).
      Warsztaty poprowadzi Halina Babik-Dziedzic – nauczycielka matematyki w Gimnazjum im. Stefana Banacha w Bielsku-Białej. Podczas zajęć uczestnicy:
  • zbudują z papieru Piramidę Sierpińskiego i Dywan Sierpińskiego,
  • przekonają się, co to znaczy, że obiekt jest samopodobny,
  • zobaczą, że fraktale można spotkać wszędzie – w chmurach, zboczach gór, drzewach, na powierzchni księżyca, a nawet w ludzkim ciele,
  • będą mieli okazję sprawdzić, jak wiele wspólnego mogą mieć ze sobą artyści i matematycy, mimo iż używają innego języka do opisu świata i wyrażenia swoich emocji.

      Serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjum. Mile widziani będą również nauczyciele. Przewidywany czas zajęć to 60 min. Prosimy o przyniesienie ze sobą nożyczek oraz kleju do papieru.
        W związku z koniecznością przygotowania przez organizatorów dużej liczby materiałów dla każdego uczestnika, prosimy o zgłaszanie się (w miarę możliwości) do piątku 24 marca 2017 r. Zgłoszeń można dokonywać za pomocą krótkiego formularza rejestracyjnego (linki poniżej) lub ewentualnie telefonicznie 33 812 37 15 wew. 111).
        Formularz rejestracyjny dla nauczyciela (tutaj nauczyciel może zgłosić siebie, ale również swoich uczniów) 
       Formularz rejestracyjny dla ucznia (gdy uczeń zgłasza się indywidualnie)


Katarzyna Parcia

Zbudowaliśmy fraktale z papieru
refleksje z 10 spotkania z ciekawą matematyką

       Podczas ostatniego spotkania z ciekawą matematyką nasza największa sala zapełniła się uczniami oraz nauczycielami, którzy z wielkim zaangażowaniem i uśmiechami na twarzach budowali fraktale z papieru.
     
Część osób wykonała piramidę Sierpińskiego sklejając ostrosłupy i łącząc je za pomocą patyczków do szaszłyków. Inni zrobili nieco łatwiejszą wersję fraktala - dywan Sierpińskiego. Wszyscy uczniowie chętnie upamiętniali te chwile na zdjęciach, zwłaszcza po zakończonej pracy - wraz z wykonanymi indywidualnie lub grupowo fraktalami. Z tego powodu galeria zdjęć z tego spotkania jest wyjątkowo bogata.
       Tylko najbardziej wytrwali, którzy pozostali nieco dłużej, mogli przekonać sięjaka bryła kryje się wewnątrz piramidy Sierpińskiego. Rozwiązanie tego problemu nie jest oczywiste, ale przy wykorzystaniu pomocy przygotowanych przez prowadzącą warsztaty stało się bardzo łatwe.
 
Katarzyna Paecia