'''

Matematyczny fitness dla umysłu

      Spotkanie odbędzie się 23 lutego 2017 r. o godz. 15.00 w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej, ul. Legionów 25, sala 203.
      W trakcie warsztatów, które poprowadzi dr Agnieszka Herma  uczestnicy dowiedzą się czym jest neurobik, poznają metody i techniki poprawiające kondycję mózgu i zwiększające szanse na sukces w matematyce. W związku z tym, że podstawą matematycznego fitnessu jest wykonywanie ćwiczeń  dostarczających mózgowi nowych, nierutynowych wrażeń, zajęcia będą obfitować w zagadki, quizy, gry i zabawy matematyczne. Uczestnicy poznają m.in.  metodę „myAnzan” oraz historię i możliwe zastosowania  sorobanu w usprawnianiu umiejętności arytmetycznych. Ponadto dowiedzą się jak korzystając z klocków Getrio i Kubik, rozwijać orientację przestrzenną oraz poprawiać swoją biegłość w rachunku algebraicznym rozwiązując krzyżówki matematyczne.
       Tym razem spotkanie zostało przygotowane z myślą o nieco młodszych uczniach. Serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych oraz pierwszych klas gimnazjum. Mile widziani będą również nauczyciele.
       Przewidywany czas zajęć to 60 min. W celu zapewnienia odpowiedniej liczby miejsc, chętnych prosimy o zgłaszanie się do 20 lutego 2017 r. przez wypełnienie krótkiego formularza rejestracyjnego (linki poniżej) lub ewentualnie telefonicznie 33 812 37 15 wew. 111.

      Formularz zgłoszeniowy dla nauczyciela (tutaj nauczyciel może zgłosić siebie ale również swoich uczniów).

      Formularz zgłoszeniowy dla ucznia (gdy uczeń zgłasza się indywidualnie).

  Katarzyna Parcia

 

Jak uprawialiśmy matematyczny neurobik?

 

        Dziewiąte spotkanie z ciekawą matematyką pt. Matematyczny fitness dla umysłu przeprowadziliśmy w dwóch edycjach (23 lutego oraz 20 kwietnia 2017 r.), gdyż cieszyło się dużym zainteresowaniem młodzieży oraz nauczycieli.  Zajęcia przygotowała i poprowadziła dr Agnieszka Herma - doradca metodyczny z matematyki.
       
Na rozgrzewkę prowadząca uświadomiła młodzieży, jakie czynniki mają wpływ na kondycję naszych neuronów. Okazało się, że dla wielu uczniów nie jest tajemnicą, jak wielkie znaczenie w tym zakresie ma aktywność fizyczna. Dalej nauczyliśmy się "obsługiwać" soroban i z wielkim entuzjazmem najpierw kodowaliśmy liczby na japońskiej wersji tego liczydła, a potem je dodawaliśmy i odejmowaliśmy. Takie działanie to wielka frajda, dla każdego, kto po raz pierwszy spotyka się z tym narzędziem. Co ciekawe wiek nie ma tutaj znaczenia, jeśli tylko jest ciekawość poznawcza. Dodatkowym atrybutem jest fakt, że przesuwanie koralików na Sorobanie stwarza doskonałą okazję do treningu neuronów.
          
W kolejnych ćwiczeniach mieliśmy okazję sprawdzić swoje umiejętności w zakresie rachunku pamięciowego, oraz mogliśmy sie przekonać jak szybko i z jaką precyzją robią to najlepsi na świecie. Podobno ich wprawa ma związek z wykonywaniem wcześniej przez wiele lat obliczeń na sorobanie. Zapamiętane obrazy tych działań pozwalają im w tak szybkim tempie i z taką dokładnością dodawać w pamięci liczby czterocyfrowe, które wyświetlają się w tempie 10 liczb na 3 sekundy.
       
Zachęcam do zabawy z wykonywaniem obliczeń na sorobanie. Nie wszyscy mamy pod ręką to liczydło, ale wszyscy mamy pod ręką telefon komórkowy. I to wystarczy, gdyż elektroniczna wersję Sorobanu można pobrać w Internecie za darmo.

Tutaj zdjęcia

Katarzyna Parcia