'''

 Jak wygrać samochód, a nie kozę?
- relacja z II spotkania z ciekawą matematyką

  12 listopada 2015 r. w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM”w Bielsku-Białej odbyło się drugie spotkanie z ciekawą matematyką pt.„Zmienić decyzję czy nie? Spotkanie intuicji z rachunkiem prawdopodobieństwa”. Zaproponowany temat cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem nauczycieli i uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Na seminarium przybyło ponad 80 osób. Chętnych było więcej, jednak pojemność sali ograniczona.
      Zebranych powitał dyrektor Ośrodka – Władysław Mąsior, który jednocześnie przedstawił prelegenta, prof. dra hab. Henryka Kąkola i przypomniał, że oprócz spotkań z ciekawą matematyką nasz Ośrodek oraz Fundacja MdW proponują uczniom zainteresowanym matematyką jeszcze jedną formę – konkurs „Matematyka jest wszędzie”.

         

Podczas 60-minutowego spotkania, zebrani uczniowie oraz nauczyciele empirycznie sprawdzali szanse poszczególnych graczy w losowaniu za pomocą zapałek według ogólnie znanych reguł.Dzięki czemu mogli ocenić, czy losowanie przeprowadzone w filmie „Czterej pancerni i pies” (odcinek pt. „Losowanie”) było sprawiedliwe, tzn. czy każdy z członków załogi RUDY 102, biorący udział w losowaniu miał jednakowe szanse na wygraną. Uczestnicy seminarium poznali także tzw. problem Kawalera de Méré wraz z tłem historycznym. Dowiedzieli się,dlaczego ów wykształcony jak na tamte czasy człowiek lubiący gry hazardowe, miał pretensje do matematyki i na czym polegał paradoks jego rozumowania. Zaprezentowane zostało także ciekawe zadanie „o komodach”, którego rozwiązanie zaskoczyło wiele osób.Na zakończenie prelegent zaproponował „światowej sławy”problem znany pod nazwą„dwie kozy i samochód”. Rozwiązanie tego zadania w przeszłości było tym cenniejsze, że pozwalało zwiększyć szanse na wygraną w finale amerykańskiego programu telewizyjnego Let’smake a deal lub znanego z polskiej telewizji teleturnieju Idź na całość.

             
              

       Jeśli przybyli na seminarium uczniowie zostali zainteresowani problemami rachunku prawdopodobieństwa lub wyciągnęli wniosek, że warto pogłębiać wiedzę w tej dziedzinie,bo jest nie tylko ciekawa, ale tez użyteczna – to cel spotkania został osiągnięty.

 Zapraszamy na kolejne spotkania!

 Galeria zdjęć.

 Katarzyna Parcia