'''

Królowa w ulu i… w kosmosie

 Program spotkania obejmuje pięć części o bardzo różnorodnej i ciekawej tematyce.  Każda z nich będzie miała innego bohatera, ale bohaterów łączy ich zamiłowanie do matematyki i udział w 7. edycji konkursu „Matematyka jest wszędzie”. Podczas specjalnie przygotowanych warsztatów uczestnicy spotkania wgłębią się w tajniki matematyki od liczb pierwszych począwszy a na ciągu Fibonacciego skończywszy. Poniższe opisy przygotowane przez uczniów i ich opiekunów przybliżą Państwu tematykę poszczególnych części.

 Zuzanna Lipowczan – Miododajne architektki – opiekun Beata Pieńkowska

       Czy pszczoły są tylko pracowite? Okazuje się, że są także genialnymi matematykami. Wiedzą, jak przy najmniejszym zużyciu wosku budować komórki plastrów miodu, w których zmieści się go jak najwięcej, do tego szczelnie pokrywają całą dostępną powierzchnię ula. Szybciej niż komputer potrafią znaleźć optymalną drogę po nektar i wrócić do domu.

Czy wiesz jak skonstruowany jest plaster miodu i jaki to ma związek z matematyką?
Czy wiesz, że truteń nie ma ojca? Jak zatem wygląda drzewo genealogiczne trutnia? To także ma związek z matematyką.

 Artur Panek – Jak matematyka pomaga narciarzowi – opiekun Aneta Panek

      Postaram się przybliżyć, w jaki sposób człowiek może przemieszczać się na dwóch kawałkach deski, podążając tam, gdzie chce i z zamierzoną prędkością. Pomogę Wam odkryć zależności matematyczne wpływające na jazdę, co umożliwi narciarzom doskonalenie techniki jazdy.

       Miłośnicy matematyki, którzy nie przekonali się jeszcze do jazdy na nartach zobaczą, że podlega ona logicznym prawom matematyki i fizyki, nad którymi można zapanować, co czyni jazdę wielką przyjemnością!

 Wiktor Kużdżał – Matematyka w języku – op. Zdzisława Hojnacka

      Pokażę Ci matematykę tam, gdzie się jej nie spodziewasz – w języku. Tym mówionym i tym pisanym podczas lekcji matematyki; także tym potocznym, w mowie ciała, a nawet w gwarze. Zobaczysz jasne i ciemne strony gramatyki w matematyce. Pokażę przykłady, w których język matematyki ma wpływ na język literacki. Sam przekonasz się, że nie mogą one bez siebie istnieć.

 Zofia Jakubiec – Kosmiczna matematyka – opiekun Renata Kwapisz

       Matematyka jest niezbędna w zrozumieniu zjawisk zachodzących w przestrzeni kosmicznej. Pozwala przewidzieć zachowania ciał niebieskich i weryfikować teorie fizyki. Jest uniwersalna, przez co zrozumiała dla każdego, niezależnie od kultury (równań matematycznych użyto w sondach kosmicznych jako przesłania dla pozaziemskich cywilizacji). Przekonam Was, że kosmos rozbudza wyobraźnię, a matematyka pozwala docierać umysłom do granic poznania.

 Jakub Linert – Problemy milenijne, czyli jak zadanie za milion dolarów zmienia nasze życie – opiekun Mariola Puzoń

       Pewnie o liczbach pierwszych wiesz już wszystko. Ale czy na pewno? Czy latasz samolotem, używasz wody z kranu, używasz kart kredytowych i masz konto w banku?
Powstaje pytanie: "Co wspólnego ma z tym matematyka i jak możesz dostać milion dolarów?" Przyjdź i przekonaj się, czy matematyka jest już "nauką pełną".

      Balony, suszarka, ciecz, soda oczyszczona, chochla... to wszystko pojawi się w doświadczeniach pokazujących problemy milenijne.

Spotkanie odbędzie się 7 czerwca 2018 r. (czwartek) o godzinie 13.00 w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej, ul. Legionów 25 sala 011 (parter). Planowany czas spotkania to około 90 minut. Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie się za pomocą krótkiego formularza rejestracyjnego (linki poniżej) do 5 czerwca 2018 r. lub do wyczerpania miejsc.

Formularz rejestracyjny dla nauczyciela (tutaj nauczyciel może zgłosić udział swój, ale i swoich uczniów) https://goo.gl/DxF3d1

Formularz rejestracyjny dla ucznia (gdy uczeń zgłasza się indywidualnie) https://goo.gl/WX3XY4

Prosimy, aby uczestnicy spotkania przynieśli ze sobą nożyczki i klej do papieru.

Zajęcia są bezpłatne. Informacje można uzyskać pod numerem telefonu 33 812 37 15 wew. 111

Katarzyna Parcia

 

Szesnaste spotkanie z ciekawą matematyką

      To już ostanie w tym roku szkolnym spotkanie z ciekawą matematyką. Tym razem w spotkaniu uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych wraz ze swoimi nauczycielami. Frekwencja była bardzo duża. Zajęcia miały formę warsztatów. Miło było widzieć zapracowane "maluchy" rozwiązujące podane przez prelegentów problemy.

Tutaj zdjęcia z warsztatów

Katarzyna Parcia